1. Připravte se
Pokud vynecháte tuto cestu, budete se jen zmatovat a dítě bude trpět neustálými pochybnostmi. Proto nejprve získávejte dostatek znalostí. Hledejte je v užitečných blogových příspěvcích, knihách, webových seminářích nebo kurzech. Postupně si rozšiřte své teoretické znalosti, abyste je mohli později prakticky uplatnit.
Literatura pomůže, ale to nestačí!
Mnohem důležitější je váš vnitřní stav! Montessori výchova nejde jen o hračky a prostředí. Nejde jen o to, jak budujete svou výchovu. V první řadě jde o váš vnitřní stav, který přenášíte na dítě, a o váš vzájemný vztah s ním.
Položte si otázku: "Jaký je můj výchovný styl?"
Protože v Montessori výchově je matka spíše průvodcem, koučem nebo asistentem, než ředitelkou, která rozdává příkazy.
To není jednoduché! Tento stav vyžaduje úsilí. Všichni jsme schopni toho: matka v harmonii se sebou, šťastná, plná energie a pozitivní.
Samozřejmě, není to trvalý stav. Všichni máme špatné dny, nespavé noci, což je také zkušeností pro dítě! Ale i v takovém stavu nekřičíme, nevytěžujeme to na nevinném batoleti, ale umíme se ovládat a pochopit, že to není o něm, ale o nás. K tomu je potřeba porozumět sobě, vlastním emocím a pracovat na svých dětských traumatizujících zkušenostech. Mateřství nám velmi jasně ukazuje naši podstatu, veškeré naše dětské bolesti a negativa ve výchově našich rodičů. Pokud to nepřijímáme jako "jsem hrozná matka a nemám základy pro výchovu dítěte v harmonii", ale jako šanci pochopit sebe, pak nám mateřství poskytne silnou motivaci k osobnímu rozvoji.
2. Organizace prostoru
Posaďte se do místnosti na úroveň dítěte a analyzujte: "Co může mé dítě tady dělat? Je to pohodlné pro něj? K čemu může dosáhnout? S čím se může hrát? V který okamžik potřebuje mou pomoc?"
Jednoduchost je velmi důležitá v Montessori výchově. Nejdůležitější vlastností Montessori prostoru je:
● nábytek přizpůsobený velikosti dítěte;
● přístup dítěte k věcem, které potřebuje;
● krása a pořádek v prostoru;
● méně znamená lépe;
● ukládání a rotace (výměna) hraček na poličkách.
3. Pozorování dítěte
Hlavní slogan metody "Follow the child" (angl. - "Nasledujte dítě"). Bez toho není možné pochopit, jaký konkrétní materiál nebo činnost nabídnout, jaká je potřeba věku. Jinak nebudete schopni pochopit své dítě. Co přesně potřebuje právě teď. To bude vést k neustálým konfliktům, výčitkám a nepochopení mezi vámi.
4. Zapojte dítě do života rodiny
Možná si myslíte, že dítě již zabírá veškerý čas rodiny. Možná ani nezaznamenáváte, jak pasivní je jeho role v rodině a co je třeba změnit.
Co dělat?
Mluvte s dítětem o všem, co se právě děje. Jak mu měníte plenku, oblékáte se na procházku, připravujete jídlo. Mluvte o všem a rozšiřujte slovní zásobu dítěte a jeho zkušenosti. Jakmile vidíte zájem, povzbuzujte ho! Zapojte malé dítě do každodenních rodinných aktivit. Proč vymýšlet nějaké specifické činnosti, vyříznout pro ně hodinu didaktického materiálu a vše nalepit za 15 minut? Proč? Pokud můžete, nechte dítě se například připojit k mytí brambor nebo zeleniny, nechat ho samostatně oloupat banán, potřít chléb máslem, utřít si stůl, obléknout nebo svléknout se, naházet prádlo do pračky a podobně. Dovednosti praktického života pomohou dítěti osvojit si své okolí, stanou se nejzajímavějšími činnostmi, rozvíjejí samostatnost dítěte a pocit jistoty.
Důležité je, že dítě s tím není ponecháno samotné. Pro to, aby se dítě zvládlo samo s každým úkolem, je zapotřebí určité přípravy jak prostoru, tak materiálů, které budou dítěti pomáhat. Nehneme dítěti žádnou činnost, následujeme jeho přání.
5. Hranice a pravidla rodiny
Navzdory běžnému přesvědčení, že Montessori výchova dětem dovoluje dělat cokoli chtějí, montessori pedagogika předpokládá dodržování jasných a konzistentních pravidel dítětem i rodinou.
Každá rodina má svá specifická pravidla. Ta jsou postupně zavedena do života dítěte a většina z nich chápe přirozeně prostřednictvím svých zkušeností. Například, že se koupeme v koupelně, jíme v kuchyni a kreslíme u stolu. Že přecházíme přes silnici pouze za ruku s dospělým a podobně.
Nejdůležitější body pro začátek výchovy dle Montessori metody máme za sebou. Doufáme, že se Vám článek líbíl a přejeme Vám hodně úspěchů na této cestě.
Ať se daří!